İşverenlerin, Geçmişte Kullanamadıkları İstihdam Teşvikleri Geri Alınabilecek

 

İşverenlerin, Geçmişte Kullanamadıkları İstihdam Teşvikleri Geri Alınabilecek

FCS Fidan Consulting & Strategy kurucu Ortağı Yönetim Danışmanı Bülent Fidan: “SGK’nın sunduğu istihdam teşviklerini geçmişte kullanmayan işletmelere son bir şans tanındı, bu fırsatı işletmeler çok iyi değerlendirmeli, bu teşvikleri kullanan işletmeler maliyetlerini düşürüyorlar, kara geçiyorlar”

02.02.2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Torba Yasa Tasarısı ile 6111 s. Kanun ve 687 s. KHK, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununun Geçici 17. maddesi kapsamında olup önceki dönemlere ilişkin olarak tüm şartları sağladığı halde SGK prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanmamış olan işverenlere bir defaya mahsus olmak üzere geriye dönük olarak bu desteklerden yararlanma imkânı 22.03.2018 tarihinde TBMM' de kabul edilmiş, Resmi Gazetede yayınlanarak kanunlaşmıştı.

Bu kapsamda Torba Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte takip eden ayın başından itibaren 1 ay içinde ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurarak geriye dönük teşvik, destek ve indirimlerden tüm işletmeler yararlanacak. İşverene hak ettiği halde yararlanamadığı teşvikler, 2019 Ocak ayında başlayacak şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek.

FCS Fidan Consulting & Strategy kurucu Ortağı Bülent Fidan, düzenleme ile ilgili yaptığı açıklamada, “SGK’nın, istihdamın arttırılması konusunda geçmişten bu yana uygulanan teşvikleri kullanamayanlar vardı, bu işletmelerden şartları uygun düşmesi halinde bu haklarını kullanacaklardır. Geriye dönük olarak tüm bu tutarlar SGK tarafından işverenlere ödenecektir. Özellikle 6111 sayılı Kanun’la gelen bu prim desteğinde, işyerinde ortama sigortalı sayısına ek olarak alınan ve kanunda yazılı kriterleri taşıyan her bir sigortalı için kuruma ödenecek işveren payı devlet tarafından karşılanacak ve işverenlerin istihdam yükleri hafifletilmiş olacaktır. Bu tutarlar işletmelerin çalışan sayılarına değişiklik göstermektedir. Her işletme için özel hesaplamalar yapıyoruz, görüyoruz ki, sonuçlar çok yüksek tutarlara erişebilmekte. Bu teşvikler bazı çalışanlar için 54 aya kadar uygulanabilmekte. Bu da günümüz tutarları ile bir kişi için yaklaşık olarak 18.000 TL olabilmekte.”

SGK’nın sunduğu istihdam teşviklerini geçmişte kullanmayan işletmelere son bir şans

Fidan, 31 Mayıs’a kadar hesaplamaların ve başvuruların tamamlanması gerektiğini hatırlatarak, “hazırlanan dokümantasyon ile SGK’ya 31 Mayıs 2018 tarihine kadar müracaat edilmeli, akabinde Ocak 2019’dan itibaren nakten veya cari dönem prim ödemelerinden mahsup yoluyla bu tutarlar işletmelere ödenecek” dedi.

 

 

Size ayrıntılı bilgi verebilmemiz için lütfen formu doldurunuz!

 

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: